Mimořádné valné hromady České unie sportu v sobotu 29.9.2014 se zúčastnil manažer RS ČUS v Bruntále Jan Urban.
Hlavním bodem programu valné hromady byla II.etapa řešení majetkových vztahů v areálu Strahov.
Zřejmě se blíží doba, kdy sportovní areál na Strahově přestane být chátrající upomínkou na megalomanskou náladu komunistického režimu. Valná hromada České unie sportu (ČUS) v sobotu 27.9. schválila obří směnu strahovských pozemků a budov, které se účastní ještě hlavní město Praha a FAČR. Cílem je celková modernizace prostoru, ČUS pak bude využívat nové fotbalové sídlo.
PRAHA - Trojsměna pozemků a budov v celkové hodnotě 388 milionů korun má stát na počátku nové éry Strahova. Delegáti valné hromady ČUS včera schválili druhou etapu optimalizace majetkových vztahů, zařízení, pozemků a sportovišť v areálu sportovního centra nad Prahou.
Pozemky a budovy do výměny vložily ČUS, FAČR a hlavní město Praha ve snaze konsolidovat majetkoprávní vztahy na území Strahova mezi všemi vlastníky.
„Bylo potřeba sjednotit vlastnictví pozemků a staveb na nich stojících v areálu Strahova tak, aby byly zachovány funkčně a provozně logické celky,“ uvedl finanční ředitel ČUS Pavel Benda. „Zvolili jsme nejjednodušší cestu konsolidace, která spočívá ve vzájemné směně nemovitostí, to je pozemků a staveb, mezi Hlavním městem Praha, Fotbalovou asociací a Českou unií sportu.“
Už v roce 2012 schválila valná hromada ČUS převod části svého majetku fotbalové asociaci, letos v lednu byl převod dokončen přepisem vlastnických práv. Tělovýchovná organizace pak postupně budovy i pozemky předávala fotbalistům. Teď je obchod defi nitivně u konce.
„Jsem rád, že delegáti valné hromady schválili i druhou etapu vypořádání majetku. Těší mě, 1 že se nám podařilo vypořádat se s dědictvím z minulosti, kdy se Strahově před spartakiádami stavělo překotně a vlastnické vztahy se přitom příliš neřešily,“ řekl předseda ČUS Miroslav Jansta.
Následovat bude administrativní převod majetku, na závěr kterého vznikne České unii sportu pohledávka u FAČR ve výši přes 109 miliónů korun. Tu si spolek později odbydlí v novém sídle, jež se chystá FAČR vystavět v návaznosti na nově vznikající budovu fotbalového sídla u stadionu Přátelství. V současných nevyhovujících prostorách zůstane ČUS dočasně v nájmu.
„Trojsměnou zakončíme složité období různorodých majetkových vztahů na Strahově a pro Českou unii sportu je to další krok na cestě k novému sídlu pro ČUS a sdružené sportovní svazy,“ řekl Jansta. „Potřebujeme sídlo, které bude důstojné, odpovídající mezinárodním standardům a rovněž klademe důraz na nízké provozní náklady. Dosavadní prostory nejsou vyhovující ani v jednom směru.“
Česká unie sportu, dříve dlouho známá jako ČSTV, se v posledních letech musela vyrovnávat s důsledky ztráty Sazky a změnou loterijního zákona, ale také s problémy spojenými se ztrátovým a vybydleným majetkem i vysokou zadlužeností.
„Po třech letech, kdy prošla organizace transformací završenou přejmenováním na Českou unii sportu, se může pochlubit vyrovnaným, stabilním hospodařením s vlastním majetkem a oddlužením společnosti,“ uvedla mluvčí organizace Lenka Angelika Tichá. „Nepotřebných nemovitostí se jí podařilo zbavit a ty, které mají pro ČUS význam, provozuje bez ztráty, anebo je výhodně pronajímá.“
ČUS se snaží ve spolupráci s Českým olympijským výborem upozorňovat na nedostatečné finanční zabezpečení českého sportu. Proto nedávno uspořádal seminář věnovaný tomuto problému. Klíčové pro všechny sportovní organizace bude nový zákon o státní podpoře sportu.
„Je potřeba při přípravě zákona postupovat jednotně. Celé sportovní prostředí trápí současné legislativní podmínky, proto předpokládám, že se všechny sportovní spolky do přípravy zapojí,“ řekl Jansta.
Delegáti valné hromady ČUS schválili taky podobu dopisu nově zvoleným zastupitelům, kteří vzejdou z říjnových komunálních voleb.
„Jeho cílem je informovat o současném neutěšeném stavu ve sportovním prostředí a zároveň vyzvat zastupitele ke spolupráci při podpoře pohybových aktivit občanů a sportu v obcích, včetně potřebné příslušné infrastruktury,“ uvedla Tichá.
Na VH ČUS zavítala i slavná trofej Davisova poháru, kterou obhájili naši tenisté v loňském roce, a která v příštích dnech cestuje na finále Davisova poháru do Paříže.
FINAČNÍ BILANCE SMĚNY NA STRAHOVĚ CELKOVÁ HODNOTA SMĚNY
388 019 602 korun Hlavní město Praha vkládá majetek za 250 402 935 korun ČUS vkládá majetek za 109 285 000 korun FAČR vkládá majetek za 28 331 667 korun
FAČR dluží ČUS 109 285 000 korun FAČR dluží Hlavnímu městu Praha 112 062 272 korun