Zesnul Bohumil Janeček, krnovský pedagog, filatelista a oceňovaná osobnost
vydáno dne 03. 06. 2016 (3082x přečteno)

Téma: Česká unie sportu

3.6.2016  Bruntálský a krnovský deník  Strana 3  Zprávy/Z Bruntálska a Krnovska

FIDEL KUBA


Krnov – Krnovští občané se ve středu ve smuteční síni na hřbitově rozloučili s PaeDr. Bohumilem Janečkem, který zesnul 28. května ve věku 81 let.
Většinou si ho pamatujeme jako ředitele krnovského gymnázia. Když na gymnázium nastoupil jako mladý učitel matematiky, mělo ještě na tabuli u vchodu archaickým pravopisem uvedeno „gymnasium“ a jeho studenti počítali pomocí logaritmického pravítka.
Čtenáři Deníku si možná vybaví pravidelnou rubriku Bohumila Janečka o filatelii, ve které představoval nejhezčí české známky. Jeho působení v různých oblastech veřejného života bylo daleko rozsáhlejší. Dokládá to řada titulů a ocenění jako Osobnost města Krnova, Ocenění za celoživotní přínos pro rozvoj mládežnického sportu nebo řada pedagogických a filatelistických vyznamenání. Mohli jste ho potkávat na vernisážích, v divadle i na mnoha turistických akcích. Například na Šelenburku rozdal pamětní listy účastníkům novoročních výstupů.

„Bohumil Janeček svou čtyřicetiletou učitelskou kariéru prožil na krnovském gymnáziu. Z řadového učitele se stal ředitelem, kterému se podařilo rekonstruovat školu do dnešní podoby, přistavět tělocvičnu, vybudovat školní klub, jazykovou učebnu, posilovnu. Pro řadu studentů byl přísným i laskavým ředitelem, ochotným vyslechnout jejich názory. A pro řadu studentů je také svým aktivním přístupem k životu stále vzorem. Jeho tělovýchovné aktivity se rozuměly samo sebou, jako bychom zapomněli, že je učitelem matematiky a deskriptivní geometrie. Dvacet let je předsedou v krnovském Klubu filatelistů,“ představil Deník medailonkem Bohumila Janečka v roce 2013, když na krnovské radnici přebíral ocenění za celoživotní pedagogickou práci. Málokdo tuší, že rodina Bohumila Janečka patřila k hrstce Čechů, kteří v německém Krnově žili už před válkou. V roce 1995 to zaznamenal krnovský kronikář: „V příloze kroniky města Krnova je vložen aršík s kolekcí československých známek, opatřený jubilejním razítkem roku 1995. Věnoval ho městu pan Dr. Bohumil Janeček, profesor krnovského gymnázia, který bydlí na Rooseveltově číslo 53. Učinil tak jménem spolku filatelistů v Krnově se žádostí o příspěvek na jejich činnost. Otec darovatele této pozornosti městu působil v Krnově již za první republiky jako železničář,“ zapsal krnovský kronikář v roce 1995.
Jméno Bohumil Janeček se v městských kronikách objevuje už od sedmdesátých let, kdy působil ve vedení okresního výboru Československého svazu tělesné výchovy ČSTV, organizoval nácvik spartakiád, gratuloval studentům gymnázia ke sportovním výkonům nebo přebíral čestný titul vzorný cvičitel.
V roce 2014 Deník zaznamenal, jak Bohumilu Janečkovi dojatě děkovala Stanislava Jennifer Jílková Wisbaum, když přijela z kanadského Montréalu do Krnova hledat své rodinné kořeny. Je dcerou ředitelky krnovské pedagogické školy, která se v roce 1968 rozhodla emigrovat. Protože nedovolené opuštění republiky tehdy bylo kvalifikováno jako zločin, měla v Kanadě velké obavy, jak udržovat kontakt s přáteli v Československu, aby jim to nepřitížilo jako podvratná činnost.
„Náš věrný přítel Dr. Bohumil Janeček mým rodičům tehdy velmi pomohl. Udržovali spolu kontakty přes spojku ve Vídni. Dopisy si museli psát v kódech, kterým třetí osoba neporozumí. Celé to připomínalo Jamese Bonda,“ prozradila Stanislava Jennifer Jílková Wisbaum při svém pobytu v Krnově. Stejně tak Bohumil Janeček byl v písemném kontaktu s řadou dalších bývalých studentů a možná právě tady se zrodila jeho filatelistická vášeň.
Bohumil Janeček bude chybět krnovským filatelistům, sportovcům, studentům, pedagogům, turistům i lidem v nejrůznějších oblastech kultury, kteří na něj budou ještě dlouho s úctou vzpomínat.
 
( ZPĚT | vložil: Jan Urban, manažer RS ČUS Bruntál | tisk )r.2016 - fotografie z pohřbu - PaedDr. Bohumil Janeček
:: Výpis všech souvisejících článků ::

MS KO ČUSwww.cusmsk.cz

MS KO ČUS
SERVISNÍ CENTRUM SPORTU


Partneři

TIPSPORT SPORTUJ S NÁMI

 


 

Národní sportovní agentura

 


 

Moravskoslezský kraj

 


 

 


 

Sportuj s námi  |  Česká unie sportu

 


 www.cuscz.cz
ČESKÁ UNIE SPORTU

 


 

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy České republiky.

www.msmt.cz

 


 

Oficiální stránky města Bruntál

Oficiální stránky města Bruntál www.mubruntal.cz

 


Základní informace
RS ČUS Bruntál
Zahradní 1
79201 Bruntál

registrace
zapsán u rejstříkového soudu v Ostravě pod číslem L 12695

IČO: 00436011
číslo účtu: 2336771/0100

manažer RS ČUS
Jan Urban

telefon: 606 840 173
cusbruntal@seznam.cz

složení RS ČUS Bruntál

Kde nás najdeteVyhledat na webu

Vyhledat text©2007 RS ČUS Bruntál, z.s. | tiskové chyby vyhrazeny.
Převzetí obsahu z těchto webových stránek není dovoleno bez předchozího písemného souhlasu vedení RS ČUS Bruntál, z.s.

Webové stránky vytvořeny prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Další stránky věnované phpRS - www.phprs.net.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem, logotypy apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.