Nová fotografie
Významné životní jubileum 70 let oslavila paní Marie Figurová.


Kalendář
<<  Květen  >>
PoÚtStČtSoNe
     1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31       

Vyhledat na webu

Vyhledat text


Protokol NKÚ: Česká unie sportu v kontrole obstála na jedničku
vydáno dne 02. 02. 2015 (2716x přečteno)

Nejvyšší kontrolní úřad vydal 2. února 2015 Informaci z kontrolní akce NKÚ č. 14/04 s názvem „Peněžní prostředky státu poskytované na vybrané programy ukazatele státního rozpočtu Všeobecná sportovní činnost“. K Informaci byla vydána tisková zpráva NKÚ nadepsaná „Dotace na sport: MŠMT rozdalo neprůhledně 800 milionů korun“. V Informaci a v tiskové zprávě je zmíněna Česká unie sportu ve formulacích, které by však mohly být v daném kontextu pro čtenáře zavádějící, neboť kontrolní akce probíhala v první polovině loňského roku a z kontrolního protokolu, vydaného NKÚ dne 24. července 2014 pro Českou unii sportu (ČUS) jednoznačně vyplývá, že ČUS prošla touto kontrolou bez nálezu.

V  protokolu ze dne 24. července 2014 NKÚ výslovně uvádí, že nebyly zjištěny žádné nedostatky v nakládání se státními prostředky, ČUS požádala o finance v souladu s pravidly MŠMT, čerpala v souladu s pravidly MŠMT, vyúčtovala v souladu s pravidly MŠMT, zaúčtovala je do účetnictví v souladu s pravidly, kontrolovala je a nečerpala žádné neuznatelné náklady (plné znění protokolu NKÚ je přílohou tiskové zprávy).

V obou materiálech NKÚ je uvedeno, že Česká unie sportu použila část, dle pravidel MŠMT řádně užitých dotací, na svůj provoz (ze 42milionové dotace použila 26 milionů korun na mzdy), resp. že ČUS část dotace využila na úhradu vlastních nákladů, a nikoli na konkrétní projekty se stanovenými konkrétními a měřitelnými cíli podporující sport.

Toto nešťastné vyjádření by mohlo být interpretováno tak, že ČUS použila prostředky v rozporu s dotačními pravidly, nebo že je nepoužila na organizaci sportu. Tento výklad, který by mohl plynout z neobratné formulace obou materiálů NKÚ, ČUS důrazně odmítá.

Dotace (program č. V MŠMT) byla určena na sportovní činnost neziskových organizací včetně mzdových nákladů (tj. právě na úhradu vlastních nákladů spolků). ČUS je největším českým sportovním spolkem, 8 731 sportovních klubů a jednot s 1,3 miliony členů, tedy většinu sportovního prostředí České republiky. Těmto spolkům poskytuje administrativně sportovní servis 91 regionálních servisních sportovních center ČUS. ČUS je sama aktivním organizátorem sportu, výrazně přímo podporuje sport, sama plní sportovní, organizační a obsahovou činnost – tedy přesně a právě to, na co byly dotace určeny. 

ČUS využila přidělené státní dotace přesně v souladu s jejich určením, tj. na organizaci sportu, podporu plnění sportovní, organizační a obsahové činnosti.

Informací NKÚ uváděnou okolnost, že ČUS nepoužila prostředky na konkrétní projekty se stanovenými konkrétními a měřitelnými cíli podporující sport, je třeba interpretovat tak, že „konkrétní a měřitelné cíle“ MŠMT v minulých obdobích nestanovilo. ČUS naopak použila prostředky na organizaci sportu, včetně administrativně sportovního servisu, a na konkrétní sportovní projekty, které sama zajišťuje. Patří k nim např. provoz dvou plaveckých areálů (v Praze Podolí a na Strahově), národního sportovního centra v Nymburce, lyžařského areálů na Zadově a řady dalších sportovních zařízení, kde aktivně sportují statisíce lidí. Je přirozené, že podporu sportovní činnosti a sportovní projekty zajišťují konkrétní lidé za konkrétní mzdu. Řada z nich, zejména v regionech, na částečné úvazky. V provozu sportovních zařízení je využíváno řady dělnických profesí, bez nichž by tisíce lidí nemohly sportovat.

Příloha tiskové zprávy: Závěrečný protokol NKÚ


Lenka Angelika Tichá - tisková mluvčí
+420 602 231 674
ticha@cuscz.cz

Zdroj: http://www.cuscz.cz/novinky/protokol-nku-ceska-unie-sportu-v-kontrole-obstala-na-jednicku.html( ZPĚT | vložil: Jan Urban, manažer RS ČUS Bruntál | tisk )

:: Výpis všech souvisejících článků ::

Partneři

Národní sportovní agentura

 


 

Moravskoslezský kraj

 


 

 


 

Sportuj s námi  |  Česká unie sportu

 


 

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy České republiky.

www.msmt.cz

 


 

Oficiální stránky města Bruntál

Oficiální stránky města Bruntál www.mubruntal.cz

 


Základní informace
RS ČUS Bruntál
Zahradní 1
79201 Bruntál

registrace
zapsán u rejstříkového soudu v Ostravě pod číslem L 12695

IČO: 00436011
číslo účtu: 2336771/0100

manažer RS ČUS
Jan Urban

telefon: 606 840 173
cusbruntal@seznam.cz

složení RS ČUS Bruntál

Kde nás najdete


Aktuality
13.09.2017:
Financování sportu z České olympijské nadace - Informace pro rodiče

22.08.2014:
Studium na Vyšší odborné škole ČUS

09.05.2014:
Nabídka doplňků pro trénink

01.09.2011:
VOŠ ČSTV

31.08.2010:
Kniha jako sportovní cena©2007 RS ČUS Bruntál, z.s. | tiskové chyby vyhrazeny.
Převzetí obsahu z těchto webových stránek není dovoleno bez předchozího písemného souhlasu vedení RS ČUS Bruntál, z.s.

Webové stránky vytvořeny prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Další stránky věnované phpRS - www.phprs.net.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem, logotypy apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.